

Introducere în conducta de oțel pentru cazan din oțel carbon P460NH
Prezentare generală
P460NH este aoțel cu mangan-cu granulație fină-normalizatăspecial conceput pentruaplicații cu presiune înaltă-temperaturăîn cazane şi vase sub presiune. Denumirea urmează standardul european EN 10216-3/EN 10217-3 unde:
P: Oțel pentru utilizare sub presiune
460: Limita de curgere minimă de 460 MPa la temperatura camerei
N: Tratament termic normalizat
H: indică adecvarea pentru service la temperaturi ridicate (rezistent-la fluaj)
Acest material face o punte între oțelurile carbon standard și oțelurile cu rezistență redusă la fluaj-aliaje-, oferindproprietăți îmbunătățite-la temperatură ridicatăîn comparație cu P460N, menținând în același timp o bună sudabilitate și eficiență{1}}costurilor.
Caracteristici cheie și aplicații
Caracteristici distinctive:
Performanță optimizată la temperatură înaltă{0}: Formulat special pentru a menține rezistența la temperaturi de până la 500-550 de grade
Structură-granulară fină: Obținut prin micro-aliere (Nb, V) și laminare/normalizare controlată
Rezistenta la fluaj: Rezistență îmbunătățită la deformarea prin fluaj în comparație cu clasele standard
Sudabilitate îmbunătățită: echivalent carbon mai scăzut decât oțelurile aliate cu performanță similară la temperatură ridicată-
Aplicații primare:
Componente-cazanului cu abur de înaltă presiune (supraîncălzitoare, reîncălzitoare)
Linii de transmisie a aburului în centrale electrice
Schimbătoare de căldură care funcționează la temperaturi ridicate
Recipiente sub presiune în industria chimică și petrochimică
Sisteme de termoficare cu cerințe-de temperatură ridicată
Componente din instalațiile de--deșeuri în energie și biomasă
Specificatii tehnice
Tabelul 1: Cerințe privind compoziția chimică (EN 10216-3/EN 10217-3)
| Element | Conținut maxim (%) | Interval tipic (%) | Rol funcțional |
|---|---|---|---|
| Carbon (C) | 0.20 | 0.16-0.20 | Forța de bază |
| Siliciu (Si) | 0.60 | 0.15-0.35 | Dezoxidant |
| Mangan (Mn) | 1.70 | 1.40-1.60 | Rezistență, întărire |
| Fosfor (P) | 0.025 | Mai mic sau egal cu 0,020 | Controlul impurităților |
| sulf (S) | 0.015 | Mai mic sau egal cu 0,010 | Controlul impurităților |
| Niobiu (Nb) | 0.05 | 0.025-0.045 | Rafinarea cerealelor, precipitații |
| Vanadiu (V) | 0.12 | 0.05-0.10 | Rezistenta la fluaj |
| Aluminiu (Al) | -- | Mai mare sau egal cu 0,020 (min) | Rafinamentul cerealelor |
| azot (N) | 0.020 | 0.010-0.020 | Adăugarea controlată |
| Crom (Cr) | 0.30 | Mai mic sau egal cu 0,25 | Rezidual |
| Molibden (Mo) | 0.08 | Mai mic sau egal cu 0,05 | Rezidual |
| Nichel (Ni) | 0.50 | Mai mic sau egal cu 0,30 | Rezidual |
| Cupru (Cu) | 0.30 | Mai mic sau egal cu 0,25 | Rezidual |
| Echivalent carbon (CEV) | Mai mic sau egal cu 0,45* | 0.40-0.44 | Indicator de sudabilitate |
*CEV=C + Mn/6 + (Cr+Mo+V)/5 + (Ni+Cu)/15
Tabelul 2: Proprietăți mecanice la temperatura camerei
| Proprietate | Cerință standard | Condiție de testare | Note |
|---|---|---|---|
| Limita de curgere (Rp0,2) | Mai mare sau egal cu 460 MPa | Ca normalizat | Valoarea minima |
| Rezistența la tracțiune (Rm) | 550-720 MPa | Ca normalizat | Gamă completă |
| Alungire (A) | Mai mare sau egal cu 17% | L₀=5.65√S₀ | Minim pe materialul de bază |
| Energia de impact (KV) | Mai mare sau egal cu 40 J (medie) | -20 de grade sau -50 de grade * | Crestătură în V-Charpy |
| Duritate | De obicei 180-230 HB | Brinell | Pentru informare |
*Temperatura testului de impact depinde de suprafața desemnată (de exemplu, P460NH H2 pentru -50 de grade)
Tabelul 3: Proprietăți de temperatură ridicată
| Temperatura (grade) | 100 | 200 | 300 | 350 | 400 | 450 | 500 | 550 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Min Rp0,2 (MPa) | 435 | 390 | 345 | 325 | 300 | 275 | 250 | 230 |
| Limită de curgere (MPa)* | -- | -- | 180 | 140 | 110 | 85 | 60 | 40 |
| Rezistența la rupere | -- | -- | 260 | 210 | 170 | 135 | 105 | 80 |
*Valori aproximative pentru 100.000 de ore la temperatura
Tabelul 4: Comparație cu clasele de oțel înrudite
| Parametru | P460NH | P460N | P355NH | 16Mo3 | 13CrMo4-5 |
|---|---|---|---|---|---|
| Randament minim (MPa) | 460 | 460 | 355 | 280 | 310 |
| Temperatura maximă (grade) | 550 | 500 | 400 | 525 | 550 |
| Rezistenta la fluaj | Bun | Moderat | Limitat | Foarte bun | Excelent |
| Sudabilitate | Bun | Bun | Excelent | Bun | Necesită PWHT |
| Indicele costurilor | 1.2 | 1.0 | 0.9 | 1.5 | 2.0 |
Producție și procesare
Ruta de productie:
text
Fabricarea oțelului → Rafinare secundară → Turnare continuă → Laminare la cald/piercing → Normalizare (880-930 grade) → Răcire → Testare → Inspecție finală
Tratament termic:
Normalizarea: 880-930 grade urmat de racire cu aer
Eliberare opțională de stres, dacă este necesar: 580-620 grade
Nu necesită călire și călire
Considerații de sudare:
text
Procese recomandate: • SMAW (111) cu electrozi de bază • GTAW (141) pentru treceri de rădăcină • SAW (12) pentru secțiuni groase • GMAW (135, 136) cu gaz de protecție Metale de umplutură: • Potrivire: EN ISO 16834-A (de exemplu, G 46 4 M21) Preîncălzire/Interpass: • 100-150 de grade pentru grosime > 25 mm • Menține până la sudarea completă PWHT: • În general nu este necesar pentru material normalizat • Poate fi specificat pentru grosime > 50 mm sau reținere severă • Temperatura: 580-620 grade dacă este necesar
Avantaje de proiectare
Beneficii tehnice:
Capacitate de-temperatură ridicată: Potrivit pentru liniile principale de abur de până la 550 de grade
Reținerea puterii: Mentine aproximativ 54% din limita de curgere la temperatura camerei la 500 de grade
Eficiență economică: mai rentabil- decât oțelurile aliate pentru multe aplicații la temperaturi intermediare
Grosime redusă a peretelui: Pereți mai subțiri cu aproximativ 15% comparativ cu P355NH la aceeași presiune nominală
Fabricabilitate bună: Poate fi format, îndoit și sudat conform practicilor standard de magazin
Limitări de proiectare:
Nu este potrivit pentru temperaturi peste 550 de grade pentru servicii pe termen lung
Necesită dezvoltarea atentă a procedurii de sudare pentru secțiuni groase
Mai scump decât oțelurile carbon standard
Disponibilitate limitată în unele dimensiuni și specificații
Asigurarea calității și standarde
Cerințe de certificare:
RO 10204 3.1/3.2 certificate de materiale
Trasabilitate completă la numărul de topire/încălzire
Analiză chimică completă pentru toate elementele specificate
Rapoarte de încercări mecanice, inclusiv teste de impact
Rapoarte de testare ne-distructivă (UT, RT, după caz)
Certificat de testare hidrostatică
Raport de control dimensional
Standarde aplicabile:
Standarde de produs: EN 10216-3, EN 10217-3
Material Standard: EN 10028-3 (Produse plate)
Codurile de proiectare: EN 13480 (conducte), EN 12952 (cazane)
Echipamente sub presiune: PED 2014/68/EU Categoria IV
Standarde de testare: EN ISO 6892-1, EN ISO 148-1
Testare suplimentară (după cum este specificat):
Examinarea microstructurii
Determinarea mărimii boabelor (tip ASTM 8-10)
Studii de duritate
Testare de rupere la efort pentru aplicații critice
Ghid de selecție
Când să alegeți P460NH:
Interval de temperatură: temperaturi de serviciu 400-550 grade
Cerințe de presiune: High-pressure systems (>100 bar)
Constrângeri de greutate: Unde este importantă reducerea greutății
Echilibrul economic: Când oțelurile aliate sunt peste-specificate, dar oțelurile carbon sunt inadecvate
Prioritate de sudabilitate: Când este necesară sudarea în câmp extinsă
Considerații alternative:
Pentru temperaturi<400°C: Consider P355NH for cost savings
For temperatures >550 de grade: luați în considerare 13CrMo4-5 sau 10CrMo9-10
Pentru secțiuni foarte groase: Luați în considerare gradele călite și revenite
Pentru medii corozive: luați în considerare aliajele-rezistente la coroziune
P460NH reprezintă oechilibru optimîntre performanță, fabricabilitate și cost pentru echipamentele sub presiune cu temperatură medie-, făcându-l aalegere preferatăpentru centrale electrice moderne și eficiente și sisteme de cazane industriale, unde fiabilitatea la temperaturi ridicate este primordială.





