

GB/T 9711.1 L450 este o specificație de material standard și utilizată pe scară largă pentru fabricarea țevilor de oțel sudate cu arc submers în spirală (SSAW), , . Această combinație este un produs obișnuit oferit de numeroși producători pentru transportul de petrol și gaze de înaltă presiune-, conducte offshore și alte aplicații solicitante , .
Denumirea „GB/T 9711.1 L450 Spiral Submerged Arc Pipe” combină un grad de-conductă de înaltă rezistență (L450) cu nivelul de calitate standard PSL1, produs prin procedeul economic de sudare în spirală pentru aplicații cu diametru- mare , . L450 este direct echivalent cuAPI 5L X65în specificațiile internaționale , , , .
📋 Specificații cheie pentru țeava SSAW GB/T 9711.1 L450
Tabelul de mai jos rezumă specificațiile principale pentru acest produs, pe baza datelor complete din industrie , , , , , , .
| Atribut | Descriere |
|---|---|
| Standard | GB/T 9711.1: „Industria petrolului și a gazelor naturale - Țevi de oțel pentru conducte - Condiții tehnice de livrare - Partea 1: Țevi din clasa de cerințe A” , , . |
| Nivelul de calitate | Clasa A (echivalent PSL1): Nivelul standard de calitate cu cerințe de bază (fără testare de impact obligatorie, limite chimice standard, doar rezistența minimă specificată) , . |
| Oțel de calitate | L450: o calitate-de oțel pentru conducte de înaltă rezistență. „L” înseamnă „Line pipe”, iar „450” indică limita de curgere minimă în MPa , , . |
| Echivalent internațional | API 5L X65 (L450) , , , . |
| Procesul de fabricație | Sudarea în spirală cu arc scufundat (SSAW/HSAW): Format din bobină de oțel-laminată la cald, cu cordonul de sudură care rulează continuu în spirală de-a lungul lungimii țevii. Sudată utilizând sudarea automată cu arc scufundat dublu-față , . |
| Compoziție chimică (max %) , , | Carbon (C):0,26% max Mangan (Mn):1,40-1,60% max Fosfor (P):0,030% max sulf (S):0,030% max Siliciu (Si):Nu este specificat pentru PSL1 |
| Proprietăți mecanice (min) , , | Puterea de curgere:450 MPa (65.300 psi) Rezistență la tracțiune:535 MPa (77.600 psi) |
| Interval de dimensiuni tipice, | Diametrul exterior:219 mm până la 4064 mm (aproximativ. 8" până la 160") Grosimea peretelui:3,2 mm până la 50 mm (interval comun 5-25 mm) Lungime:3 m până la 18 m standard; până la 50 m disponibile pentru aplicații specifice |
| Cerințe cheie de testare, | Analize chimice; încercare de tracțiune; test de aplatizare; test de îndoire; încercare hidrostatică (fiecare conductă); testare ne-distructivă (cu ultrasunete sau cu raze X-de sudură - practică standard). Testarea de impact estenu este necesarpentru Clasa A (echivalent PSL1) . |
| Aplicații comune , , , | Conducte de transport de petrol și gaze de înaltă{0}presiune; conducte offshore; colectarea și transportul gazelor naturale; linii trunchi de petrol brut; conducte de stație de conducte; aplicații structurale care necesită rezistență ridicată. |
| Certificare | Certificatul de testare al morii de obiceiEN 10204 Tip 3.1sau echivalent, cu rezultate complete ale testelor și înregistrări de trasabilitate . |
📊 Comparație de note GB/T 9711.1
L450 este un grad-de rezistență ridicat în specificația GB/T 9711.1, poziționat între L415 (X60) și L485 (X70). Tabelul de mai jos arată poziția sa față de alte clase, , , :
| Nota | Limita de curgere minima (MPa) | Grad API 5L echivalent | Puterea relativă vs. L360 | Aplicație tipică |
|---|---|---|---|---|
| L175 | 175 | A | -51% | Adunarea-presiunii foarte scăzute, drenaj |
| L210 | 210 | A | -42% | Apă de joasă presiune, gaz, service general |
| L245 | 245 | B | -32% | Serviciu general de conducte |
| L290 | 290 | X42 | -19% | Transmisie-de presiune medie |
| L320 | 320 | X46 | -11% | Transmisie-de presiune medie |
| L360 | 360 | X52 | Linia de bază | Transmisia generală - cea mai frecventă |
| L390 | 390 | X56 | +8% | Transmisie de-presiune mai mare |
| L415 | 415 | X60 | +15% | Transmisie de{0}}înaltă presiune |
| L450 | 450 | X65 | +25% | Aplicații de înaltă-presiune, offshore, solicitante |
| L485 | 485 | X70 | +35% | Presiune înaltă-la distanță lungă |
| L555 | 555 | X80 | +54% | Linii trunchi de ultra-înaltă-presiune |
📏 Specificații dimensionale
GB/T 9711.1 specifică următoarele toleranțe tipice pentru țevile SSAW:
| Parametru | Toleranţă |
|---|---|
| Diametrul exterior | ±0,75% din diametrul specificat (variază în funcție de dimensiune) |
| Grosimea peretelui (T mai mică sau egală cu 5,0 mm) | ±0,5 mm |
| Grosimea peretelui (5,0 mm < T < 15,0 mm) | ±0.1T |
| Grosimea peretelui (T mai mare sau egală cu 15,0 mm) | ±1,5 mm |
| Corectitudine | Mai mică sau egală cu 0,1% din lungimea totală |
| Lungime | +100mm / -0mm (pentru lungimi fixe) |
Gama de diametre standard:219 mm până la 4064 mm (8" până la 160") , .
🔍 Puncte cheie de înțeles
Ce înseamnă „GB/T 9711.1 L450”.: Acesta este standardul național chinez pentru țevile de oțel pentru conducte cu cerințe de bază de calitate. L450 este un grad de rezistență ridicat-, cu limită de curgere minimă de450 MPa. Este direct echivalent cuAPI 5L X65 (L450)în specificațiile internaționale , , , . Desemnarea „L” indică „conductă de conductă” iar numărul reprezintă limita de curgere minimă în MPa.
Clasa A (PSL1) Nivel de calitate: GB/T 9711.1 reprezintăUn-nivelcerințe de calitate, similare cu API 5L PSL1 , . Caracteristicile cheie includ:
Chimie: limite standard (C mai mic sau egal cu 0,26%, Mn mai mic sau egal cu 1,40-1,60%, S/P mai mic sau egal cu 0,030%) ,
Rezistenţă: Sunt specificate numai curgerea minimă și rezistențele la tracțiune (fără limite maxime)
Testarea impactului: Nu este cerut de standard
Utilizare tipică: potrivit pentru serviciul general de-conducte de înaltă presiune, unde nu sunt necesare rezistență sporită și controale mai stricte
L450 vs. Note inferioare: L450 ofera aproximativLimita de curgere cu 25% mai mare decat L360 (X52)(450 MPa vs. 360 MPa), făcându-l o alegere premium pentru liniile de transmisie de-înaltă presiune, aplicații offshore și medii solicitante în care calitățile mai mici ar necesita o grosime excesivă a peretelui .
Grad L450M TMCP: pentru aplicații care necesită proprietăți îmbunătățite, clase TMCP micro-aliate, cum ar fiL450MB (X65M)sunt disponibile. Acestea prezintă o chimie semnificativ mai strictă (C mai mică sau egală cu 0,12%, S mai mică sau egală cu 0,015%), testare obligatorie la impact și rezistență garantată la temperatură scăzută-, , , .
Avantajele SSAW pentru L450: Procesul de sudare în spirală oferă beneficii specifice pentru țevi de-diametru mare,-înaltă rezistență, :
Capacitate de diametru mare: Poate produce economic țevi cu diametrul de până la 160".
Eficiența costurilor: cost cu 20-30% mai mic decât LSAW pentru diametre foarte mari
Lungimi lungi: Lungimile de până la 50 m reduc cerințele de sudare pe teren
Distribuția stresului: Cusătura de sudură în spirală dispersează stresul mai uniform decât îmbinarea dreaptă
🔧 Proces de fabricație pentru țeavă SSAW GB/T 9711.1 L450
Procesul de fabricație urmează metode standard de producție SSAW cu controale de calitate potrivite pentru aplicații de-conducte de înaltă rezistență , :
Pregatirea materiei prime: Bobinele de oțel-laminate la cald care îndeplinesc cerințele chimice GB/T 9711.1 L450 sunt nivelate, inspectate și frezate pe margini-.
Formare în spirală: Banda de oțel este formată continuu într-o formă cilindrică la un unghi specific de spirală la temperatura camerei.
Sudarea cu arc scufundat: sudarea automată cu arc scufundat dublu-față (în interior și în exterior) creează cusătura în spirală cu penetrare completă.
Testare non-distructivă: Inspecția 100% cu ultrasunete sau cu raze X-a cordonului de sudură este o practică standard.
Testarea hidrostatică: Fiecare conductă este testată individual pentru a verifica integritatea presiunii.
Testare mecanică: Încercări de tracțiune, teste de aplatizare și teste de îndoire pentru a verifica proprietățile.
Finisare finală: Capetele pregătite (plane sau teșite) pentru sudarea pe teren.
Acoperire: Acoperiri externe opționale (FBE, 3LPE, epoxidice de gudron de cărbune etc.) și căptușeli interne, după cum este necesar pentru protecția împotriva coroziunii.
🏭 Aplicații
Țevile GB/T 9711.1 L450 SSAW sunt utilizate pe scară largă în aplicații solicitante de conducte, , ,:
| Aplicație | Descriere |
|---|---|
| Transmisie de ulei și gaz de înaltă presiune- | Conducte-de lungă distanță pentru țiței și gaze naturale care necesită o rezistență mai mare decât X60 |
| Conducte offshore | Conducte submarine care necesită un raport mare rezistență-la-greutate și duritate excelentă |
| Transportul gazelor naturale | Linii de transport de gaz de înaltă presiune-, unde X65 oferă un design optim |
| Linii trunchi de petrol brut | Principalele linii de transport pentru transportul țițeiului |
| Stație de conducte Conducte | Conducte supraterane-la stațiile de compresoare/pompare și la instalațiile de contorizare |
| Aplicații structurale | Piloți, suporturi de poduri, proiecte de construcție care necesită rezistență ridicată |
📝 Considerații importante
Versiune standard: GB/T 9711.1 a fost actualizat de-a lungul anilor. Versiunea actuală esteGB/T 9711.1-2023, . La comanda, specificați anul versiunii necesare pentru a asigura conformitatea cu cerințele actuale.
PSL1 vs. PSL2: GB/T 9711.1 (Clasa A) este echivalent cu API 5L PSL1. Pentru aplicații care necesită rezistență sporită, controale chimice mai stricte sau capacitate de service acru, specificațiGB/T 9711.2 (Clasa B/PSL2)cu desemnări de grad superior precumL450MB (X65M), , . Calitățile PSL2 au o chimie semnificativ mai strictă (C mai mică sau egală cu 0,12%, S mai mică sau egală cu 0,015%) și necesită testarea de impact Charpy obligatorie.
Testarea impactului: GB/T 9711.1 nununecesită testarea la impact Charpy conform standardului. Dacă se anticipează un serviciu de temperatură joasă-(de exemplu, pentru conducte offshore sau arctice), luați în considerare specificarea testării de impact ca cerință suplimentară sau trecerea la PSL2 cu clase L450MB.
Opțiuni TMCP: Pentru proprietăți îmbunătățite, clase TMCP micro-aliate, cum ar fiL450MB (X65M)sunt disponibile cu rezistență, sudabilitate îmbunătățite și performanță garantată la temperatură scăzută{0}. Acestea sunt de obicei produse pentru a îndeplini cerințele PSL2 , , , .
Echivalente internaționale: L450 este direct echivalent cu , , , :
API 5L X65 (L450)
ISO 3183 L450
Specificație completă: La comanda, specificati , :
GB/T 9711.1, grad L450, SSAW (sudat în spirală), dimensiune (OD x WT), lungime, finisaj la capăt
Versiunea standard: [de exemplu, GB/T 9711.1-2023]
Cerințe de acoperire: [de exemplu, gol, FBE, 3LPE]
Orice cerințe suplimentare (testare de impact dacă este necesar)
📝 Rezumat
GB/T 9711.1 L450 Conducte sudate cu arc submers în spiralăsunt aopțiune standard, disponibilă pe scară largă și{0}}de mare puterepentru aplicații solicitante de conducte conform standardului național chinez pentru industria petrolului și a gazelor naturale, ,. Cu limită de curgere minimă de450 MPa (65.300 psi)– echivalent cu API 5L X65 – aceste tevi ofera aproximativRezistență cu 25% mai mare decât L360 (X52), făcându-le o alegere excelentă pentru transmisia de-presiune înaltă, conducte offshore și alte aplicații solicitante în care rezistența X60 este insuficientă, dar X70 poate fi supra-specificată .
Disponibil în diametre de la219 mm până la peste 4000 mmcu grosimi de perete la50 mmsi lungimi pana la50m, aceste țevi sunt produse utilizând procesul de fabricație SSAW rentabil-, respectând în același timp cerințele riguroase ale specificației GB/T 9711.1 , .
GB/T 9711.1 Clasa A (echivalent PSL1) este potrivit pentruserviciu general de-conducte de înaltă presiune în zone cu climă temperatăunde nu sunt necesare rezistență sporită și controale mai stricte. Pentru aplicațiile care necesită rezistență garantată la-temperatură scăzută, controale chimice mai stricte sau capacitate de service acru (cum ar fi proiectele offshore sau arctice), luați în considerare trecerea laGB/T 9711.2 (Clasa B/PSL2) cu L450MB (X65M TMCP)note , , , .
Când comandați, asigurați-vă că indicați în mod clar standardul complet cu anul versiunii, clasa L450, procesul de fabricație (SSAW), dimensiunile necesare și orice acoperire sau cerințe suplimentare bazate pe aplicația dumneavoastră specifică, .





