Mar 25, 2026 Lăsaţi un mesaj

Teava API 5L X46 ERW

info-225-225info-225-225

Teava API 5L X46 ERW

Prezentare generală de bază

Conductă API 5L X46 ERW (Sudate cu rezistență electrică).este o conductă din oțel carbon cu rezistență medie-, poziționată între X42 și X52 în scara de grad API 5L [citare:1, citare:9]. Denumirea „X46” indică o limită de curgere minimă de46.000 psi (317 MPa), făcându-l potrivit pentru aplicații care necesită o rezistență mai mare decât X42 fără costul X52 [citare:1, citare:6].

Nume Explicație

Parte Sens
API Institutul American de Petrol
5L Specificații pentru conductele de conducte utilizate în sistemele de transport prin conducte
X46 Desemnarea gradului – „X” indică gradul conductei, „46” reprezintă limita de curgere minimă în ksi (46.000 psi / 317 MPa) [citare:1, citare:6]
Denumirea ISO L320 (pe baza limitei de curgere minimă în MPa)
ERW Sudate cu rezistență electrică – conductă formată din bobină de oțel și sudată longitudinal fără metal de adaos

Caracteristici cheie

Caracteristică Descriere
Limita de curgere (min) 317-320 MPa (46.000-46.400 psi)[citare:6, citare:8, citare:9]
Rezistența la tracțiune (min) 435-460 MPa (63.100-66.700 psi)[citare:6, citare:8, citare:9]
Alungire (min) Variază în funcție de grosimea peretelui; de obicei 18-25% [citare:6, citare:9]
Fabricarea Sudate prin rezistență electrică (ERW) – proces de sudare de-înaltă frecvență
Interval de dimensiuni (ERW) 21,3 mm până la 609,6 mm (1/2" până la 24") OD; până la 508 mm (20") tipic pentru ERW [citare:2, citare:6, citare:9]
Grosimea peretelui 1,8 mm până la 22,2 mm (Schedule 10 to 160, STD, XS) [citare:2, citare:6]
Lungime 3 m până la 18 m (personalizat) [citare:2, citare:6]
Niveluri de specificații ale produsului PSL1(standard) șiPSL2(îmbunătățit) [citare:1, citare:9]

Compoziție chimică

PSL1 (max %) [citare:6, citare:8, citare:10]

Element Caietul de sarcini Note
Carbon (C) 0,26% max Puțin mai mare decât X42 pentru o rezistență sporită
Mangan (Mn) 1,40% max Îmbunătățit pentru cerințele de rezistență
Siliciu (Si) 0,40% max Dezoxidant
Fosfor (P) 0,030% max Controlat pentru sudabilitate
sulf (S) 0,030% max Controlat pentru duritate

PSL2 (max %)

Element Caietul de sarcini Note
Carbon (C) 0,22% max Control mai strict pentru o sudabilitate mai bună
Mangan (Mn) 1,40% max  
Fosfor (P) 0,025% max Mai strict decât PSL1
sulf (S) 0,015% max Reducere cu 50% față de PSL1 pentru rezistență îmbunătățită

*Notă: țevile de oțel X46 sunt oțeluri de carbon micro-aliate-controlate cu mangan. Conținutul total de micro-aliaje (Nb, V, Ti) nu depășește 0,15%.*

Proprietăți mecanice

Proprietate Cerința PSL1 Cerință PSL2
Limita de curgere (min) 317-320 MPa (46.000-46.400 psi) [citare:6, citare:8, citare:9] Interval de 320-524 MPa
Limita de curgere (max) Nu este specificat 524 MPa (76.000 psi)
Rezistența la tracțiune (min) 435-460 MPa (63.100-66.700 psi) [citare:6, citare:8, citare:9] Interval de 435-758 MPa
Rezistența la tracțiune (max) Nu este specificat 758 MPa (110.000 psi)
Randament-la-raport de tracțiune Nu este specificat 0,93 max
Elongaţie Variază în funcție de grosimea peretelui Mai mare sau egal cu 20% (de obicei)

Comparație de note

Nota Limita de curgere (min) Rezistența la tracțiune (min) Puterea relativă vs. X42 Aplicație tipică
X42 290 MPa (42 ksi) 415 MPa (60 ksi) Linia de bază Transmisie-de presiune medie
X46 317-320 MPa (46 ksi) 435-460 MPa (63 ksi) +10% randament Transmisie de-presiune mai mare, aplicații intermediare
X52 359 MPa (52 ksi) 455-460 MPa (66 ksi) +24% randament Transmisia generala

*Notă: X46 oferă o forță de curgere cu aproximativ 10% mai mare decât X42 și servește ca o opțiune intermediară-eficientă când X42 este sub-rezistență, dar X52 ar fi peste-specificat.*

Specificații dimensionale

Toleranțe (PSL1) [citare:3, citare:8]

Parametru Gama de dimensiuni Toleranţă
Diametrul exterior (OD mai mic sau egal cu 168,3 mm) - ±0.75%
Diametrul exterior (OD 219.1-273.1mm) - +1.6mm, -0,4 mm
Diametrul exterior (OD 274-320mm) - +2.4mm, -0,8 mm
Diametrul exterior (OD 323.9-610mm) - +2.4mm, -0,8 mm
Grosimea peretelui (OD 508-610mm) - +19.5%, -8%

Disponibilitatea mărimii:Procesul ERW produce de obicei țevi X46 până la24-26 inchi (610 mm)OD [citare:2, citare:6]. Pentru diametre mai mari, este necesară fabricarea LSAW sau SSAW.

Cerințe de testare

Tip de testare Scop Aplicabilitate
Analiza chimică Verificați compoziția conform limitelor API 5L Pe căldură
Încercarea de tracțiune Confirmați curgerea și rezistența la tracțiune Pe lot
Test de aplatizare Verificați ductilitatea; prezintă rezistenţă la fisurarea longitudinală şi circumferenţială Necesar pentru ERW
Test de îndoire Verificați integritatea sudurii Necesar
Test de îndoire-ghidat Reveal cracks/ruptures in weld metal >3,2 mm Necesar
Test hidrostatic Test hidrostatic 100% fără scurgeri prin cordonul de sudură sau corpul țevii Fiecare conductă
NDT (cu ultrasunete/curenți turbionari) Verificarea cusăturii de sudură Practică standard
Test de impact (Charpy V-notch) Rezistență la temperatură {{0}scăzută Doar PSL2; testează corpul țevii, cordonul de sudură și HAZ
DWTT (test de rupere în greutate) Duritatea la fractură Necesar pentru PSL2

Aplicații comune

Aplicație Descriere
Transmisia de petrol și gaze Conducte de presiune medie-pentru țiței și gaze naturale [citare:1, citare:9]
Linii de colectare a gazelor naturale Conectarea puțurilor la instalațiile de procesare
Rețeaua de transport al apei Conducte de apă municipale și industriale cu diametru mare-
Conducte de proces industrial Combinații chimice, rafinării, producție de energie
Linii de adunare și curgere Operațiuni de petrol și gaze în amonte
Aplicații structurale Mobila, tocuri ferestre, tocuri usi, cladire, pod, mecanica

PSL1 vs. PSL2: diferențe cheie pentru X46

Caracteristică PSL1 PSL2 Semnificaţie
Carbon (C) max 0.26% 0.22% Sudabilitate mai bună
Sulf (S) max 0.030% 0.015% Duritate îmbunătățită, rezistență HIC
Puterea de curgere Numai min Min și Max (320-524 MPa) Previne materialele supra-rezistente
Testarea impactului Nu este necesar Obligatoriu Garantează rezistenţă la temperatură scăzută
DWTT Nu este necesar Necesar Verificarea tenacității la fractură
Cerințe NDT Standard Mai stricte Detectare mai bună a defectelor
Utilizare tipică Serviciu general Serviciu critic, serviciu acru, temperatură scăzută  

Caracteristici metalurgice

Teava de otel X46 prezinta o structura compusa dinferita aciculara si bainita, oferind:

Rezistență ridicată (10% mai mare decât X42)

Rezistență excelentă la-temperatură scăzută la impact

Temperatură de tranziție ductilă{0}}scăzută

Sudabilitate bună

Potrivit pentru aplicații de serviciu acru (când este specificat ca PSL2)

Avantaje cheie

Avantaj Descriere
Rezistență mai mare decât X42 Limita de curgere cu 10% mai mare permite presiuni de operare mai mari sau grosime redusă a peretelui
Cost-Notă intermediară eficientă Alternativă economică când X42 este sub-rezistență, dar X52 ar fi peste-specificat
Sudabilitate excelentă Chimia controlată asigură o bună sudabilitate în câmp
Rezistență{0}} bună la temperatură scăzută Opțiune PSL2 cu proprietăți de impact Charpy garantate
Disponibilitate largă Stoc la nivel global în dimensiuni și programe comune
Certificare dublă Adesea, dual-certificat cu alte standarde pentru aplicații generale de conducte

Considerații importante

1. Limitări de dimensiune

Fabricarea ERW pentru X46 este de obicei limitată la24-26 inchi (610 mm) OD[citare:2, citare:6]

Diametrele mai mari necesită fabricarea LSAW sau SSAW

2. Selectare PSL1 vs. PSL2

PSL1: Potrivit pentru servicii generale, linii de apă, aplicații ne-critice

PSL2: Necesar pentru servicii cu temperatură joasă-, servicii acru (medii H₂S), conducte reglementate (FERC, DOT) și aplicații critice [citare:1, citare:9]

3. Condiții de livrare (litere cu sufix PSL2)

R: Ca rulat

N: Normalizat laminat/Normalizat format/Normalizat

Q: stins si calit

M: laminat termomecanic sau format termomecanic

S: Sour Service (pentru conducte PSL2)

4. Note echivalente

ISO 3183: L320

GB/T 9711: L320

EN 10208-2: L320MB

5. Certificat de testare la moara

De obicei furnizat caEN 10204 Tip 3.1Bcu rezultate complete ale testului

6. Opțiuni de acoperire

Negru (gold): Finisaj de freza standard

FBE (epoxidic prin fuziune): Protecție împotriva coroziunii

3LPE (polietilenă cu 3 straturi): Conducte îngropate

Epoxid de gudron de cărbune: Protecție grea-

Acoperire cu lac / ulei negru: Protecție temporară

Rezumat

Conducta API 5L X46 ERWeste o conductă-de linie de rezistență medie care umple golul dintre X42 și X52 în scara de grad API 5L. Cu limită de curgere minimă de46.000 psi (317 MPa)– aproximativCu 10% mai mare decât X42– oferă o opțiune intermediară excelentă pentru aplicații care necesită o capacitate de presiune mai mare decât X42, fără costul suplimentar de X52 .

Disponibil în diametre de la21,3 mm până la 610 mm (1/2" până la 24")cu grosimi de perete de la1,8 mm până la 22,2 mm, Țevile X46 ERW sunt produse folosind procese de sudură de înaltă-frecvență care asigură o calitate constantă și precizie dimensională [citare:2, citare:6].

Specificația oferă două niveluri de calitate:

PSL1: Calitate standard pentru serviciul general de conducte

PSL2: Calitate îmbunătățită cu teste obligatorii de impact, controale chimice mai stricte și limite maxime de rezistență pentru aplicații critice care necesită rezistență la temperatură scăzută-sau rezistență la acru

Aplicațiile obișnuite includ transportul de petrol și gaze cu presiune medie-, colectarea gazelor naturale, rețelele de transport de apă și utilizări structurale [citare:2, citare:9].

La comanda, specificati:API 5L, grad X46, [PSL1 sau PSL2], ERW, dimensiune (OD x WT), lungime, finisaj final .

Trimite anchetă

whatsapp

Telefon

E-mail

Anchetă