

Teava de otel API 5L PSL1 X65 ERW
Prezentare generală de bază
API 5L PSL1 țeavă de oțel de grad X65 ERW (Sudate cu rezistență electrică).este o-conductă de conductă din oțel carbon de înaltă rezistență utilizată pe scară largă în aplicații solicitante de transport de petrol și gaze . Denumirea „X65” indică o limită de curgere minimă de65.000 psi (448 MPa), oferind aproximativRezistență cu 8% mai mare decât X60şiCu 25% mai mare decât X52. Este o alegere premium pentru conducte de transmisie de-înaltă presiune, instalații offshore și medii solicitante în care calitățile mai mici ar necesita o grosime excesivă a peretelui .
Denumirea se defalcă după cum urmează:
API 5L: Specificația American Petroleum Institute pentru conducte de conductă
PSL1: Nivelul 1 de specificații ale produsului (nivel de calitate standard cu cerințe de bază)
X65: Clasa care indică limita de curgere minimă de 65 ksi (448 MPa)
ERW: Sudate cu rezistență electrică – conductă formată din bobină de oțel și sudată longitudinal fără metal de adaos
Specificații cheie
| Parametru | Caietul de sarcini |
|---|---|
| Standard | API 5L (aliniat cu ISO 3183) |
| Nivelul specificațiilor produsului | PSL1 |
| Nota | X65 (L450 în notație ISO) |
| Limita de curgere minimă | 448-450 MPa (65.000-65.300 psi) |
| Rezistenta minima la tractiune | 531-535 MPa (77.000-77.600 psi) |
| Elongaţie | Conform tabelului API 5L (variază în funcție de grosimea peretelui) |
| Tip de fabricație | ERW (Sudate cu rezistență electrică) / HFW |
| Interval de dimensiuni (ERW) | 14" la 24" (355,6 mm la 609,6 mm) OD; disponibil și de la 1/2" la 26" |
| Grosimea peretelui | 3,2 mm până la 22,2 mm; Program de la 10 la 160, STD, XS |
| Lungime | 3 m până la 22 m (standard: 5,8/6/11,8/12 m, SRL, DRL) |
| Finisaje de sfârșit | Capete simple, capete teșite, capete filetate |
Compoziție chimică (țeavă sudată PSL1)
| Element | % maxim | Note |
|---|---|---|
| Carbon (C) | 0.26% | Clasa mai mică decât fără sudură pentru o sudabilitate mai bună |
| Mangan (Mn) | 1.45% | Oferă putere |
| Siliciu (Si) | 0.40-0.45% | Dezoxidant |
| Fosfor (P) | 0.030% | Controlat pentru sudabilitate |
| sulf (S) | 0.030% | Controlat pentru duritate |
Notă: Pentru fiecare reducere cu 0,01% sub conținutul maxim de carbon specificat, este permisă o creștere cu 0,05% peste nivelul maxim specificat de mangan, până la maximum 1,65%. PSL2 are limite mai stricte (C mai mic sau egal cu 0,22%, S mai mic sau egal cu 0,015%).
Proprietăți mecanice (PSL1)
| Proprietate | Cerinţă |
|---|---|
| Limita de curgere (min) | 448-450 MPa (65.000-65.300 psi) |
| Limita de curgere (max) | Nu este specificat pentru PSL1 |
| Rezistența la tracțiune (min) | 531-535 MPa (77.000-77.600 psi) |
| Rezistența la tracțiune (max) | Nu este specificat pentru PSL1 |
| Randament-la-raport de tracțiune | Nu este specificat pentru PSL1 |
| Elongaţie | Pe tabel API 5L; de obicei, mai mare sau egal cu 20% |
| Impactul Charpy | Nu este necesar pentru PSL1– doar PSL2 necesită testarea de impact obligatorie |
Comparație de note: X65 vs. Note adiacente
| Nota | Limita de curgere (min) | Rezistența la tracțiune (min) | Puterea relativă vs. X65 | Aplicație tipică |
|---|---|---|---|---|
| X52 | 359-360 MPa (52 ksi) | 455-460 MPa (66 ksi) | -20% | Transmisia generala |
| X56 | 386-390 MPa (56 ksi) | 490 MPa (71 ksi) | -13% | Transmisie de-presiune mai mare |
| X60 | 414-415 MPa (60 ksi) | 517-520 MPa (75 ksi) | -7% | Transmisie de-înaltă presiune |
| X65 | 448-450 MPa (65 ksi) | 531-535 MPa (77 ksi) | Linia de bază | Aplicații de înaltă-presiune, offshore, solicitante |
| X70 | 483-485 MPa (70 ksi) | 565-570 MPa (82 ksi) | +8% | Presiune înaltă-la distanță lungă |
X65 oferă o forță de curgere cu aproximativ 8% mai mare decât X60 și cu 25% mai mare decât X52 .
Toleranțe dimensionale
| Parametru | Gama de dimensiuni | Toleranţă |
|---|---|---|
| Corpul țevii OD | 219,1-457 mm | ±0.75% |
| Corpul țevii OD | 508-610 mm | ±0.75% |
| Capetele țevilor (219,1-273,1 mm) | - | +1.6 mm / -0,4 mm |
| Capetele țevilor (274-320 mm) | - | +2.4 mm / -0,8 mm |
| Capetele țevilor (323,9-457 mm) | - | +2.4 mm / -0,8 mm |
| Grosimea peretelui (508-610 mm) | - | +19.5% / -8% |
| Grosimea peretelui (general) | Toate dimensiunile | +15% / -12,5% tipic |
Procesul de fabricație ERW
Țeava de oțel ERW este o țeavă sudată cu rezistență electrică cu îmbinare dreaptă produsă printr-un proces continuu:
Desfăşurarea– Bobina de oțel este derulată și nivelată
Pregătirea marginilor– Marginile benzii sunt frezate pentru o sudare corectă
Formare– Banda de oțel este formată-la rece în formă cilindrică
Sudarea electrică prin inducție– Sudarea de-frecvență înaltă îmbină marginile fără metal de adaos
Tratament termic– Cusătura de sudură este normalizată pentru a rafina structura granulelor
Dimensiunea– Țeava trece prin role de dimensionare pentru a obține dimensiunile finale
NDT– Testare 100% ne-distructivă (cu ultrasunete sau curenți turbionari) a cordonului de sudură
Testarea hidrostatică– Fiecare conductă este testată individual pentru integritatea presiunii
Finisare finală– Capetele pregătite (netede, teșite sau filetate)
Cerințe de testare (PSL1)
| Tip de testare | Cerinţă | Note |
|---|---|---|
| Analiza chimică | Per lot de căldură | Verifică limitele de compoziție |
| Încercarea de tracțiune | Pe lot | Verifică curgerea și rezistența la tracțiune |
| Test de aplatizare | Necesar pentru conducta ERW | Verifică ductilitatea |
| Test de îndoire | Necesar | Verifică integritatea sudurii |
| Test hidrostatic | Fiecare conductă este testată individual | Verificarea integrității presiunii |
| NDT (cu ultrasunete/curenți turbionari) | Verificarea cusăturii de sudură | Practică standard; inspectie 100%. |
| Testarea impactului (Charpy V-notch) | Nu este necesar pentru PSL1 | Doar PSL2 necesită testarea de impact obligatorie |
Aplicații comune
| Aplicație | Descriere |
|---|---|
| Transmisie de gaz de-înaltă presiune | Conducte de gaze naturale pe distanțe lungi-care necesită presiuni de operare ridicate |
| Linii trunchi de petrol brut | Principalele linii de transport pentru transportul țițeiului |
| Conducte offshore | Conducte submarine care necesită un raport mare rezistență-la-greutate |
| Rețele de adunare onshore | Sisteme trunchi regionale care conectează zonele de producție la procesare |
| Stație și conducte colectoare | Statii de compresoare, statii de pompare, instalatii de contorizare |
| Transportul de șlam și minerale | Conducte de transport de minereu și minerale |
| Transmisia apei | Conducte de apă cu diametru-mare,-înaltă presiune |
Comparație PSL1 vs. PSL2 pentru X65
| Caracteristica | PSL1 | PSL2 | Semnificaţie |
|---|---|---|---|
| Carbon (C) max | 0.26% | 0.22% | Sudabilitate mai bună, duritate HAZ mai mică |
| Sulf (S) max | 0.030% | 0.015% | 50% reducere– critic pentru duritate |
| Fosfor (P) max | 0.030% | 0.025% | Duritate și sudabilitate îmbunătățite |
| Mangan (Mn) max | 1.45% | 1.60% | Puțin mai mare pentru rezistență |
| Puterea de curgere | Doar 448 MPa min | Interval de 448-600 MPa | Previne materialele supra-rezistente |
| Rezistență la tracțiune | Doar 535 MPa min | Interval de 535-760 MPa | Asigură proprietăți mecanice consistente |
| Randament-la-raport de tracțiune | Nu este specificat | Mai mic sau egal cu 0,93 | Asigură o ductilitate adecvată |
| Testarea impactului | Nu este necesar | Obligatoriula temperatura specificată | Garantează rezistenţă la temperatură scăzută |
| Cerințe NDT | Standard | Mai stricte | Detectare mai bună a defectelor |
| Certificare | Opțional | Obligatoriucu trasabilitate deplină | Documentație completă de calitate |
| Utilizare tipică | Serviciu general | Serviciu critic, serviciu acru, temperatură scăzută |
Avantaje cheie
| Avantaj | Descriere |
|---|---|
| Rezistență ridicată | 8% mai mare decât X60, 25% mai mare decât X52 - permite o grosime redusă a peretelui sau presiuni de operare mai mari |
| Sudabilitate excelentă | Chimia controlată cu echivalent scăzut de carbon asigură o bună sudabilitate în câmp |
| Cost-Eficient | Procesul ERW asigură producție economică pentru dimensiuni de până la 24" |
| Disponibilitate largă | Produs de producători importanți, inclusiv Baosteel, Yieh Corp și alții |
| Performanță dovedită | X65 este o calitate de oțel standard pentru conductele de transport de petrol și gaze pe distanțe lungi- |
| Duritate bună | Potrivit pentru aplicații cu temperatură joasă-(cu opțiunea PSL2) |
Considerații importante
1. Limitări de dimensiune
Fabricarea ERW pentru X65 este de obicei disponibilă în14" până la 24" (355,6 mm până la 609,6 mm) OD
Diametre mai mici pot fi disponibile de la unii producători; diametrele mai mari necesită fabricarea LSAW sau SSAW
2. Selectare PSL1 vs. PSL2
PSL1: Potrivit pentru servicii generale, linii de apă, aplicații ne-critice
PSL2: Necesar pentru servicii la temperatură joasă-, servicii acru (medii H₂S), conducte reglementate (FERC, DOT) și aplicații critice
3. Note echivalente
ISO 3183: L450
GB/T 9711: L450
DNV OS-F101: Grad 450 (nivel de rezistență similar)
EN 10208-2: L450MB
4. Conditii de livrare
PSL1 X65 poate fi furnizat în următoarele condiții:
Ca{0}}rulat
Normalizarea rulării
Normalizarea formării
Normalizat
Normalizat și temperat
stins si calit
5. Opțiuni de acoperire
Negru (gold): Finisaj de freza standard
3LPE (polietilenă cu 3 straturi): Cel mai frecvent pentru conductele îngropate
FBE (epoxidic prin fuziune): Protecție împotriva coroziunii
Epoxid de gudron de cărbune: Protecție grea-
Lac/Ulei anti-rugină: Protecție temporară în timpul transportului
6. Certificat de testare la moara
De obicei furnizat caEN 10204 Tip 3.1Bcu rezultate complete ale testului
Inspecție terță parte (SGS, BV, Lloyds) disponibilă la cerere
7. Notă de industrie
X65 este o calitate superioară de-conducte de conductă de înaltă rezistență, utilizată pe scară largă în conductele de transport de petrol și gaze pe distanțe lungi-. De exemplu, cel de-al doilea proiect West-East Gas Pipeline din China a utilizat gradul X80, demonstrând progresul industriei către materiale-mai rezistente . X65 rămâne o alegere generală pentru multe proiecte de conducte care necesită un echilibru optim între rezistență și cost.
Rezumat
Teava de otel API 5L PSL1 grad X65 ERWeste o conductă-de înaltă rezistență concepută pentru aplicații solicitante de transport de petrol și gaze . Cu limită de curgere minimă de65.000 psi (448 MPa)– aproximativ8% mai mare decât X60şiCu 25% mai mare decât X52– oferă un echilibru excelent între rezistență, sudabilitate și cost pentru conductele de transmisie de înaltă presiune-, instalații offshore și medii provocatoare .
Caracteristici cheie:
Disponibil înPSL1nivel de calitate pentru aplicațiile de servicii generale
Fabricat deproces ERW– dimensiuni de la 14" la 24" OD
Fără testare de impact obligatorie– potrivit pentru aplicații la temperatura ambiantă
Sudabilitate excelentăcu echivalent scăzut de carbon
Raport mare rezistență-la-greutatecare să permită economii de materiale
Aplicațiile comune includ:
Conducte de transport de gaze de-înaltă presiune
Conducte offshore și submarine
Linii trunchi de petrol brut
Stație și conducte colectoare
Conducte de transport de nămol și minerale
La comanda, specificati:API 5L PSL1 Clasa X65 ERW țeavă de oțel, dimensiune (OD x WT), lungime, finisaj la capăt și cerințe de acoperire . Pentru aplicațiile care necesită rezistență garantată la temperatură scăzută-, controale chimice mai stricte sau rezistență la service acru, specificațiAPI 5L PSL2 Grad X65in schimb .





