P355NL1 Țeavă de oțel sudată
video

P355NL1 Țeavă de oțel sudată

Țeava sudată din oțel P355NL1 este tubul standard de presiune cu granulație fină standardizat european pentru servicii în condiții de climă rece și temperatură scăzută, calificat la -40 de grade cu un randament de 355 MPa care scade previzibil cu grosimea peretelui. Este un tip de recipient sub presiune conform EN 10217-3:2019 / EN 10028-3 cu domeniul de aplicare PED - distinct de structural S355NL - și trebuie specificat cu ediția standard actuală, temperatura corectă de impact și un certificat care se potrivește cu codul de proiectare. Obțineți aceste trei detalii corect și materialul oferă duritate și sudabilitate la un preț de marfă.
Trimite anchetă
Vorbeste acum
Introducerea Produsului

P355NL1 teava sudata din oteleste un tub de presiune cu granulație fină normalizat, sudabil, cu numărul de material 1.0566, realizat conform EN 10217-3:2019, care poartă o energie de impact Charpy garantată de 27 J la -40 de grade pe direcția transversală. Oferă o limită de curgere minimă de 355 MPa (51,5 ksi) în secțiuni subțiri, coborând la 295 MPa (42,8 ksi) la un perete de 250 mm, cu rezistență la tracțiune de 490-630 MPa (71-91 ksi).

Calitatea aparține familiei de echipamente sub presiune (EN 10028-3 / EN 10217-3), nu familiei de oțel structural și este alegerea europeană standard pentru vase și conducte care trebuie să reziste la fisurarea fragilă în climate reci sau în service criogenic adiacent.

GNEE furnizează P355NL1 ca tuburi sudate ERW/HFW și SAW de la 10,2–2540 mm (0,40–100 inchi) diametru exterior, 0,5–40 mm (0,02–1,57 inchi) perete, în lungimi de până la 12 000 mm (472 in (472 in) (472 inchi), cu certificate EN și la terț.Trimiteți cerințele de OD × perete, cantitate și impact pentru o ofertă.

 

Specificatii tehnice

P355NL1 teava sudata din otel - gama de productie, GNEE
Parametru Capacitate
Standard EN 10217-3:2019 (sudat); grad și în EN 10028-3, EN 10216-3:2014
Numărul materialului 1.0566
Diametrul exterior 10,2–2540 mm (0,40–100 inchi)
Grosimea peretelui 0,5–40 mm (0,02–1,57 inchi)
Lungime Până la 12 000 mm (472 inchi); fix sau aleatoriu
Traseul de sudare ERW/HFW pentru diametre mici spre mijlocii; Fărăstrău pentru diametre mari
Se termină Simplu, teșit (V sau J) sau acoperit conform cerințelor
Suprafață / acoperire Negru, lăcuit, galvanizat, FBE, 3LPE/3LPP sau conform specificațiilor
Stare de livrare Normalizat (+N)
Certificare standard EN 10204 3.1; 3.2 cu martor TÜV/SGS/BV/LR disponibil

 

Compoziție chimică

Cerințe chimice EN 10028-3 / EN 10216-3 - P355NL1 (analiza oală, % maxim dacă nu este menționat)
Element P355NL1 (max %)
Carbon (C) 0.18
Siliciu (Si) 0.50
Mangan (Mn) 1.10–1.70
Fosfor (P) 0.025
sulf (S) 0.015
azot (N) 0.012
Aluminiu total (Al) Mai mare sau egal cu 0,020
Crom (Cr) 0.30
Cupru (Cu) 0.30
Molibden (Mo) 0.08
Nichel (Ni) 0.50
Niobiu (Nb) 0.05
Titan (Ti) 0.03
Vanadiu (V) 0.10
Nb + Ti + V 0.12

Fiecare element controlat gestionează un risc specific: carbonul și microaliajele mențin rezistența și sudabilitatea în echilibru, aluminiul asigură rafinamentul cerealelor pentru duritate, iar limitele strânse de sulf/fosfor protejează împotriva rupturii lamelare și a fisurilor fragile. Rețineți că gradele NL limitează carbonul la 0,18 % - mai strict decât 0,20 % permis pe P355N/NH - deoarece rezistența la temperatură scăzută depinde de o analiză mai slabă.

 

Proprietăți mecanice

EN 10216-3:2014 / EN 10028-3 cerințe mecanice, normalizate (+N)
Proprietate P355NL1
Limita de curgere ReH (mai mică sau egală cu 16 mm) 355 MPa (51,5 ksi)
Limita de curgere (16–40 mm) 345 MPa (50,0 ksi)
Limita de curgere (40–60 mm) 335 MPa (48,6 ksi)
Limita de curgere (60–100 mm) 315 MPa (45,7 ksi)
Limita de curgere (100–150 mm) 305 MPa (44,2 ksi)
Limita de curgere (150–250 mm) 295 MPa (42,8 ksi)
Rezistența la tracțiune Rm (mai mică sau egală cu 60 mm) 490–630 MPa (71–91 ksi)
Rezistenta la tractiune (60–100 mm) 470–610 MPa (68–88 ksi)
Rezistenta la tractiune (100–150 mm) 460–600 MPa (67–87 ksi)
Rezistenta la tractiune (150–250 mm) 450–590 MPa (65–86 ksi)
Alungire A (longitudinală, mai mică sau egală cu 60 mm) 22 %
Elongation A (>60–250 mm) 21 %
Impact, transversal (Charpy V) 27 J min la -40 de grade (test definitoriu NL1)
Impact, longitudinal (Charpy V) 40 J la −40 grade ; 30 J la -50 de grade
Standarde de testare EN ISO 6892-1 (întindere), EN ISO 148-1 (impact)

Cifrele de randament scad cu grosimea în benzi fixe; proiectarea la maxim 355 MPa la un perete de 200 mm ar supraevalua tensiunea admisibilă cu aproximativ 17 %. Valorile de impact sunt temperaturile de calificare - consultați întrebările frecvente despre de ce −40 de grade nu este automat temperatura de proiectare.

 

P355 Selectarea familiei - N, NH, NL1, NL2

Cum diferă cele patru grade de presiune P355 în funcție de rolul temperaturii și puritate
Cerinţă P355N P355NH P355NL1 P355NL2
Rolul temperaturii Temperatura camerei Temp. ridicată Temperatură scăzută (−40 grade) Temperatură scăzută (−50 de grade)
Test de impact 0 grad , 27 J transv. 0 grade (fără cal. la temperatură scăzută) −40 grade , 27 J transv. −50 grade , 27 J transv.
Fosfor (P) max 0.025 0.025 0.025 0.020
Sulf (S) max 0.015 0.015 0.015 0.010
Carbon (C) max 0.20 0.20 0.18 0.18
Utilizare tipică Piese de presiune generală Serviciu cald la 400 de grade Vase/conducte cu climă rece Arctic / Serviciu de −50 de grade

 

P355NL1 vs P355NH vs P355NL2

Selectarea gradului în funcție de temperatura de serviciu și nevoia de puritate
Nota Rolul temperaturii Alege când
P355NL1 Temperatură scăzută, -40 de grade cal. Echipamente cu climă rece sau cu MDMT scăzut, fără frig extrem
P355NH Temperatură ridicată la 400 de grade Serviciu cald unde stresul de proiectare la temperaturi ridicate contează
P355NL2 Temperatură scăzută, -50 de grade cal. Arctic sau unde designul necesită în mod specific calificarea de -50 de grade

Alegerea este determinată de temperatura de serviciu, nu de rezistență - toate trei au aceeași scară de randament de 355 MPa. Alegeți clasa de temperatură care se potrivește cu designul, apoi confirmați clasa de impurități numai dacă codul sau cumpărătorul solicită un P/S mai strâns al NL2.

 

Sudat (ERW/HFW sau SAW) vs fără sudură

Alegerea rutei pentru P355NL1
Traseu Adecvarea mărimii Puterea traseului
ERW / HFW sudate Diametru mic până la mijlociu, perete subțire până la mediu Sudura eficientă, consistentă, NDT complet al cusăturii
SAW sudat Diametru mare, perete mai greu Gamă largă de dimensiuni, economice pentru orificii mari
Fără sudură (EN 10216-3) Toate diametrele, fără cusătură Fara sudura longitudinala; utilizat în cazul în care o cusătură este exclusă de spec

Toate rutele îndeplinesc aceeași calitate chimică și mecanică P355NL1; sudarea este singura variabilă suplimentară și este controlată prin NDT cusături plus tratament termic normalizat.

 

Avantaje

Valoarea comercială a lui P355NL1 este măsurabilă, nu decorativă - fiecare avantaj provine de la o proprietate controlată:

Rezistență garantată la -40 de grade.Un impact transversal calificat de 27 J la -40 de grade îndepărtează presupunerile de la calificarea pentru service la rece și reduce nevoia de aliaje premium la temperatură joasă.

Randament de 355 MPa la un punct de preț al mărfurilor.Clasa se află în clasa de presiune de rezistență medie, astfel încât proiectanții obțin o marjă semnificativă fără costul oțelurilor călite și revenite sau ale oțelurilor aliate mai mari.

Sudabilitate excelentă.Carbon scăzut (mai puțin sau egal cu 0,18 %) și S/P controlat plus aluminiu de rafinare a cerealelor oferă un risc scăzut de fisurare la rece și tenacitate stabilă a zonei afectate de căldură în cadrul procedurilor normale.

O singură clasă acoperă o gamă largă de grosimi.Un material susține pereți de la câțiva milimetri până la 250 mm, cu doar o scădere previzibilă a randamentului, simplificând stocul și achizițiile.

Lanț european complet de certificare.EN 10028-3 / EN 10217-3 cu domeniul de aplicare PED 2014/68/UE și certificate EN 10204 3.1/3.2 îndeplinesc imediat directivele UE și multe internaționale privind echipamentele sub presiune.

 

Aplicații

P355NL1 este selectat oriunde funcționează un sistem presurizat în condiții ambientale reci sau unde o temperatură de proiectare scăzută trebuie calificată fără schimbarea clasei de material. Cinci grupuri de aplicații acoperă cea mai mare parte a cererii:

Recipiente de stocare GPL, propan și butan

Stocarea gazelor sub presiune este aplicația clasică. Rezistența garantată de -40 de grade protejează împotriva fracturilor fragile în timpul umplerii, golirii și transportului pe vreme rece, motiv pentru care NL1 este specificat mult mai des decât N pentru aceste vase.

Conducte de presiune în climă rece

Conductele de proces și de utilități din regiunile nordice, zonele superioare offshore și instalațiile adiacente arcului utilizează NL1, astfel încât linia poate fi calificată pentru temperaturi scăzute ale metalelor de proiectare fără a trece la un aliaj exotic.

Cazane și Componente echipamente pentru abur

Colectoarele, colectoarele și piesele sistemului de abur care văd pornirea la temperatură joasă sau standby la rece beneficiază de podeaua de rezistență a gradului, completând nivelul de presiune.

Schimbătoare de căldură cu carcasă și tub și echipamente pentru gaz de proces

Canalele, carcasele și foile tubulare din trenurile de proces criogenice adiacente (inclusiv manipularea adiacentă GNL) se bazează pe NL1 unde temperatura de serviciu se apropie de punctul de calificare.

Echipamente de suprafață pentru petrol și gaze din regiunea rece

Separatoarele, epuratoarele și componentele compresoarelor expuse la temperaturi ambientale de iarnă sunt construite în mod obișnuit din NL1 pentru a satisface cerințele locale MDMT în mod eficient.

 

Controlul și testarea calității

Verificarea tensiunii și a curgeriiconform EN ISO 6892-1 la valorile adecvate grosimii, confirmând scara de randament coborâtă.

Impact Charpy transversal la temperatura specificată(−40 de grade pentru NL1) conform EN ISO 148-1, testul definitoriu al gradului.

Testare nedistructivă pe linia de sudură- examinarea cu ultrasunete sau cu curenți turbionari a cusăturii ERW/HFW sau SAW ca practică de rutină.

Test de aplatizare sau îndoirepentru a confirma ductilitatea și integritatea cusăturii tubului sudat.

Inspecție dimensională și vizualăinclusiv diametrul exterior, grosimea peretelui, lungimea și starea finală față de comandă.

Certificat RO 10204 3.1urmăribil la numărul de căldură; 3.2 cu un martor terță parte disponibil.

 

De ce Sursa P355NL1 de la GNEE

Aprovizionare integrată în întreaga familie P355 - N, NH, NL1 și NL2 - cu chimie și certificate consecvente, astfel încât schimbarea gradului dvs. să fie o singură sursă.

Rute ERW/HFW și SAW într-o singură conductă, acoperind un diametru exterior de 10,2–2540 mm, fără a împărți comanda în mori.

EN 10204 3.1 ca standard, 3.2 cu martor TÜV/SGS/BV/LR la cerere și trasabilitate completă a numărului de căldură.

Revizuirea tehnică a cerințelor dvs. de temperatură de impact și MDMT înainte de confirmarea comenzii, astfel încât gradul livrat să se potrivească cu codul de proiectare.

 

P355NL1 Furnizor de țevi sudate din oțel - Echipa GNEE

API 5L OCTG Supplier

 

Clienții GNEE

GNEE Pipe Customers

 

Expoziția GNEE

steel pipe exhibition

 

Testare și inspecție

carbon pipe inspection

 

Ambalare și transport

packaging and shipping

Trimiteți cerințele privind diametrul exterior × grosimea peretelui, cantitatea, lungimea și impactul - echipa noastră tehnică va confirma specificația și va returna o ofertă cu termenul de livrare.

Solicitați o cotație pentru țevi sudate din oțel P355NL1

 

FAQ

Care este diferența dintre P355NL1 și P355NL2?

Ambele au aceeași clasă de randament de 355 MPa și chimie aproape identică. Singura diferență materială este temperatura de încercare de impact garantată și limitele mai stricte de impurități pe NL2: P355NL1 este calificat la −40 grade (minimum transversal 27 J) cu P mai mic sau egal cu 0,025 % și S mai mic sau egal cu 0,015 %, în timp ce P355NL2 este calificat la −500 grade sau egal cu P −500 sau egal cu %. Mai mic sau egal cu 0,010 %. Alegeți NL2 numai atunci când designul necesită calificarea de −50 de grade; în caz contrar, NL1 este gradul standard pentru climă rece.

 

Prin ce diferă P355NL1 de P355NH?

P355NH este calitatea la temperatură ridicată cu valori de proiectare de până la 400 de grade (Rp0,2 scade de la aproximativ 304 MPa la 100 de grade la 167 MPa la 400 de grade). P355NL1 este calitatea la temperaturi scăzute, calificată printr-un test de impact Charpy la -40 de grade. Nu sunt interschimbabile după rolul temperaturii - NH pentru serviciu cald, NL1 pentru serviciu la rece. "H" este despre temperatură ridicată, "L" despre temperatură scăzută.

 

P355NL1 poate fi folosit ca oțel structural ca S355NL?

Nr. P355NL1 este un oțel sub presiune conform EN 10028-3 (și sub formă de tub EN 10217-3), cu domeniul de aplicare PED 2014/68/UE și limite mai stricte de sulf/fosfor pentru sudabilitate și rezistență la fisurare. S355NL este un oțel structural conform EN 10025-3 pentru uz general la -50 de grade. Ele împărtășesc un randament de 355 MPa, dar aparțin unor familii standard diferite, cerințe diferite de inspecție și coduri de proiectare diferite. Scrieți denumirea corectă și standardul pe comanda de achiziție; nu înlocuiți unul cu celălalt.

 

De ce se modifică limita de curgere a lui P355NL1 odată cu grosimea peretelui?

Ca toate tipurile de oțel sub presiune, P355NL1 este specificat de randamentul minim care scade odată cu grosimea: 355 MPa pentru Mai puțin sau egal cu 16 mm, 345 MPa la 16–40 mm, 335 MPa la 40–60 mm, 315 MPa la 60–100 mm, și 905–100 mm, 905 MPa MPa la 150–250 mm (normalizat). Rezistența la tracțiune scade, de asemenea, peste 60 mm. Proiectați întotdeauna la valoarea pentru grosimea reală a peretelui dvs., nu la titlul 355 MPa.

 

Testul de impact la -40 de grade înseamnă că conducta poate fi folosită până la -40 de grade?

-40 de grade este temperatura de calificare Charpy V-notch (minimum transversal 27 J) care definește clasa NL1. Nu este automat temperatura minimă de proiectare a metalului permisă. MDMT real depinde de codul de proiectare (EN 13445, PD 5500, ASME VIII), de grosimea componentei și de calea de fabricație, inclusiv de orice tratament termic de reducere a tensiunilor. Confirmați MDMT cu autoritatea dvs. de proiectare; cifra de -40 de grade dovedește o calificare a tenacității, nu o temperatură liberă de proiectare.

 

P355NL1 este sudabil și poate fi tratat termic după sudare?

P355NL1 are o sudabilitate bună ca oțel normalizat cu granulație fină și este sudat prin toate procesele obișnuite. Calitățile „L” sunt oarecum mai sensibile la fisurarea prin reîncălzire (de reducere a tensiunii) decât clasele N/NH, așa că dacă este necesară reducerea tensiunii post-sudare, temperatura de menținere și timpul de înmuiere ar trebui convenite cu moara și controlate - EN 10216-3 limitează temperatura de menținere a reducerii tensiunii pentru aceste clase. Preîncălzirea ar trebui să urmeze WPS; pentru majoritatea grosimilor este tipică o preîncălzire ușoară de 50–100 de grade, confirmată de procedura de sudare.

 

Ce standard și ediție se aplică țevii sudate P355NL1?

Tuburile sudate sunt acoperite de EN 10217-3:2019 (tuburi din oțel aliat cu granulație fină, sudate electric și sudate cu arc scufundat, cu proprietăți specificate pentru încăpere, temperatură ridicată și joasă), care a înlocuit EN 10217-3:2002. Clasa parentală este definită în EN 10028-3 (plăcuță) și EN 10216-3:2014 (fără sudură). Numărul materialului este 1.0566. Specificați standardul cu anul ediției, astfel încât certificatele morii să se potrivească cu ediția curentă.

 

Ce certificat și inspecție vin cu țeava sudată P355NL1?

Livrarea standard este un certificat de inspecție EN 10204 3.1; RO 10204 3.2 cu un martor terță parte (TÜV, SGS, BV, Lloyd's) este disponibil la cerere. Testele de freza includ întindere, aplatizare sau îndoire, Charpy transversal la temperatura specificată și încercări nedistructive pe linia de sudare și/sau pe întregul corp, în funcție de traseul de sudare. Testarea cu ultrasunete sau cu curenți turbionari a sudurii este de rutină pentru tuburile ERW/HFW și SAW.

Tag-uri populare: P355nl1 teava sudata din otel, China p355nl1 teava sudata din otel, furnizori, ODM Electrofuzie țeavă sudată, UNION ELECTROFUSIE PIPE SUDEDAT, conductă sudată cu electrofuzie din plastic, Irigare electrofuzie țeavă sudată, Livrare electrofuzie conductă sudată, a folosit conducta sudată cu electrofuzie

Trimite anchetă

whatsapp

Telefon

E-mail

Anchetă